از آنجایی که برای بسیاری از افراد سوالاتی در مورد نحوه آزمایش، دستگاه های مورد استفاده در آزمایشگاه ، عدم آسیب رسانی به سنگ های قیمتی و همچنین توانایی ها و خدمات شرکت گوهرسنج گنجینه گرانبها وجود دارد قصد داریم در این بخش مراحل انجام کار در آزمایشگاه این شرکت را بطور مختصر توضیح دهیم. تمام آزمایشهای انجام شده برروی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی بر طبق روش موسسه GIA آمریکا انجام می شود که روشی شناخته شده و قابل قبول در سراسر دنیاست .همچنین دستگاه های موجود در آزمایشگاه گوهرسنج گنجینه گرانبها در دامنه اندازه گیری سنگ های گوهری می باشد بنابراین از طرفی نمونه ها در حین آزمایش هیچ آسیبی نمی بینند و از طرف دیگر امکان انجام آزمون بر روی نمونه های غیر گوهری از جمله شهاب سنگ و سنگهای معدنی در این شرکت نیست. شرکت گوهرسنج گنجینه گرانبها قادر به ارایه خدمات و انجام آزمون برای شناسایی الماس و مشابهات آن ،درجه بندی الماس ،شناسایی انواع گوهرهای رنگی و شناسایی مروارید و درجه بندی آن می باشد.
در ادامه با مراحل کار شناسایی و صدور گواهی در آزمایشگاه این شرکت آشنا می شوید :
قبل از ورود نمونه به آزمایشگاه، سنگ از لحاظ سلامت ظاهری مورد بررسی قرار می گیرد و هر گونه خط و خش، شکستگی و لب پریدگی قبل از آزمایش به اطلاع صاحب سنگ رسانده می شود. سپس نمونه توسط کادر اداری وزن شده و کدگذاری می گردد. پس از انجام این مراحل نمونه به بخش آزمایشگاه منتقل می شود.
اولین اقدامی که در آزمایشگاه انجام می شود این است که نمونه با کمک لوپ 10X و استفاده از نور مناسب از لحاظ ظاهری بررسی می شود، خصوصیاتی مانند رنگ، جلا، ویژگیهای سطحی سنگ، شکستگی ها، تراش و ... کاملا بررسی شده و ثبت می گردد.
در دومین مرحله به وسیله دستگاه پلاریسکوپ نشان نوری سنگ مشخص می شود.
سپس عدد ضریب شکست (RI) نمونه توسط دستگاه رفرکتومتر اندازه گیری می شود. برای اطمینان از صحت عدد به دست آمده، این عدد چندین بار و توسط رفرکتومترهای متفاوت خوانده می شود زیرا در تعیین هویت نمونه بسیار مهم است.
اگر نمونه، سنگ رنگی و دارای ضریب شکست دوگانه باشد، خاصیت چند رنگی آن با دستگاه دایکروسکوپ چک می گردد.
در این مرحله، یکی از مهمترین تست ها یعنی تعیین وزن مخصوص سنگ انجام می شود. این تست با استفاده از یک ترازوی هیدروستاتیک بسیار دقیق انجام شده و عدد به دست آمده از این تست در کنار عدد ضریب شکست معمولا خانواده سنگ را مشخص می نماید.
استفاده از اسپکتروسکوپ جهت تعیین طیف جذبی سنگ رایج است که باعث می شود گوهرشناس از تشخیص خود مطمئن تر شود.
یکی از معروفترین و در دسترس ترین تست های گوهرشناسی، تست UV است که خاصیت فلورسنسی سنگ های قیمتی را نمایان می کند.
از دیگر تست هایی که به گوهرشناس در تشخیص سنگ های رنگی کمک می کند استفاده از فیلترهای رنگی است. از معروفترین این فیلترها می توان چلسی فیلتر را نام برد که در مورد زمرد بسیار کاربرد دارد.
پس از انجام تست های ذکر شده، گوهرشناس می تواند نام سنگ را معین نماید اما برای تعیین طبیعی یا مصنوعی بودن سنگ و همچنین تعیین انجام هر نوع بهسازی روی سنگ، باید از میکروسکوپ استفاده شود. استفاده از یک میکروسکوپ دقیق با بزرگنمایی بالا به گوهرشناس کمک می کند تا تشخیص دقیق تر و مطمئن تری را ارایه دهد .
گاهی شناسایی سنگ های قیمتی بنا به دلایلی توسط میکروسکوپ امکانپذیر نمی باشد بنابراین استفاده از دستگاه ایمرژن در اینگونه موارد بسیار مثمر ثمر است زیرا شفافیت سنگ را تا حد زیادی بالا برده وخصوصیات داخلی آن واضح تر نمایان میکند و در نتیجه تشخیص آن میسر می گردد.
درسالهای اخیر استفاده از دستگاه های پیشرفته ای مانند رامان در مورد نمونه های مهمی مانند الماس ،انواع یاقوت ،زمرد متداول شده است. رامان در واقع یک دستگاه طیف سنجی است که براساس لیزر کار میکند و گوهرشناس با مطالعه و تحلیل طیف هایی که از طریق دستگاه روی مانیتور کامپیوتر ارسال می گردد می تواند ماهیت سنگ را تعیین کند. طیف سنجی رامان می تواند یکی از سریعترین، مطمئن ترین و در عین حال امن ترین روش برای تست سنگهای قیمتی باشد.
طیف سنج دیگری که بر اساس نور مادون قرمز به کمک گوهرشناس می اید دستگاه FTIR است که می تواند در شناسایی و تشخیص سنگهای بهسازی شده بسار مفید باشد.
برای شناسایی سنگ الماس، تست های جانبی نیز وجود دارد تا هیچگونه ابهامی در تشخیص این سنگ گرانبها باقی نماند.یکی از این تست ها توسط دستگاه GIA iD100 انجام می شود که در تعیین تیپ الماس و در نتیجه طبیعی یا مصنوعی بودن آن بسیار کاربرد دارد.
Screen I ،PL-inspector و SSEF از جمله دستگاههایی هستند که برای اطمینان از نتیجه نهایی ما را یاری می کنند. در تمام طول آزمون، دو گوهرشناس نمونه را به صورت جداگانه بررسی کرده و در هر مرحله نتایج را ثبت می کنند. با پایان یافتن آزمون مدیر فنی آزمایشگاه با مطابقت دادن نتایج، نتیجه نهایی را اعلام کرده و گواهینامه نمونه صادر می گردد. توجه داشته باشید گواهینامه شرکت گوهرسنج دارای چند ویژگیست: 1- شماره نمونه و تاریخ صدور گواهی 2- کاغذ سربرگ دار3- مهر برجسته 4- امضای مدیر عامل 5- مهر شرکت گوهرسنج گنجینه گرانبها و 6- تصویر نمونه از مواردیست که باید در گواهینامه درج شده باشد. همچنین تصویر طیف سنجی نمونه همراه با گواهینامه ارائه می گردد. لازم به ذکر است تمامی اطلاعات مربوط به نمونه، تصاویر میکروسکوپی، طیف سنجی رامان و تصویر گواهینامه مریوطه در بانک اطلاعاتی شرکت محفوظ است.
همچنین پس از صدور گواهینامه، اطلاعات مربوط به نمونه به صورت آنلاین در سایت این شرکت به نشانی www.goharsanj.ir در بخش گواهی قابل ردیابی می باشد.